Sign in

Turnusol.ORG
Ayrıştırıcı dil ve yanıltıcı habere karşı yapay zeka.

Merhabalar, Jekyll Python kullanmıyor Ruby kullanıyor. Teşekkürler


Düz Metin Versiyonu Aşağıda:

Ayrıştırıcı Dilde Bu Hafta

Nefret Söylemi! Haber içeriklerinde ve başlıklarında “Suriyeli”, “Yunan” ve “Ermeni” olarak kullanılan ifadelerin bir nefret söylemi olduğu unutulmamalı. Örnekler bu hafta da mevcut.

ADYA, #Göçmenya kelimesinin göçmenlere yönelik ayrıştırıcı bir ifade olabileceğini belirtse de dünya üzerinde yaklaşık 272 milyon göçmen olduğu düşünüldüğünde yerli yerine oturan bir kavram olarak karşımıza çıktı!

ADYA, “Şanlıurfa’da bir grup çocuk köpekleri kemerle dövdü.” başlıklı haberi yakalamış. Maalesef bu olayda şiddet görenler hayvanlar. :(

Kısa Kısa

  • Bu rapor 03 Ocak 2021–10 Ocak 2021 tarihleri arasında çıkan 41.615 adet ulusal ve yerel haberlerde en sık görülen temalar üzerinden oluşturulmuştur.
  • Sosyal medyanını gözdesi #MelihBulu ulusal…

Bu rapor ilgili tarihler arasında çıkan 40.449 adet ulusal ve yerel haberlerde en sık görülen temalar üzerinden oluşturulmuştur.

Sokağa çıkma yasağı dendiğinde en çok kafaları karıştıran nokta yılbaşındaki kısıtlamanın kapsamı oldu. İhlallerle ilgili haberlerin gündem olmamaya başlaması ise bir rutin algısının oluştuğunu göstermekte. Covid-19’da ise son günlerde haberler aşılama çalışmaları ve bu çalışmalara karşı üretilen komplo teorilerine odaklanıyor. Bu kapsamda öne çıkan başlık ise BionTech! Ancak tüm bu gündemlerin müsebbibi Koronavirüs ise ulusal gündemde bu hafta birinci sırada olmasına rağmen yerel gündemde ilk konu değil.


Dikkatli haber okurları fark etmiştir: Eskiden bazı meşhur spikerlerinin sırf insanı germek için söyledikleri az sonra sözü gibi internet haber sitelerinin de diline pelesenk ettiği son dakika gibi sözcükler vardır. Bu sözcük gerçekten sıkça mı kullanılır yoksa yanılsama eseri olarak mı bu kelimeye takılırız?

Bu sorunun cevabını farklı bir çok internet sitesini çekerken karşılaştığımız onbinlerce haberi analiz ederken öğrendik. Gerçekten de internet haber sitelerinin kullanmaktan bir türlü vazgeçemediği bazı kelime ve kelime kalıpları var. Elbette bunlar iyi veya kötü değil ancak tekrar ede ede tanımlanması tuhaf bir rahatsızlık yaratabiliyor? Ne olduğunu merak mı ettiniz? Az Sonra:)

Kasım ayı boyunca farklı…


Neredeyse kod yazan herkesin yapay zeka kullanıyoruz dediği bir çağdayız. Bu durum organik sertifikası almadığı halde pazarlarda organik elma armut vs. etiketi yapıştıranlarla aynı ticari stratejiye dayanan bir oyun: Satma.

İnsanlar çoğu kez ani gelen bilgilere karşı anlık refleksleri ile olgunun tersini sorgulamadan kabul edebiliyor. Yapılan bir araştırma pazardaki durumun (sebze meyve pazarı) vehametinin bilişim pazarı için de aynı olduğunu gösteriyor. Üstelik Avrupa’da! Yapay zeka kullandıklarını idddia eden firmaların sadece %60'ının gerçekten yapay zeka kullandığı diğerlerinin en basitinden (hani regresyon filan diyelim) yapay zekanın ‘Y’sini bile kullanmadıklarını ortaya çıkarmış.

Türkiye’den ise daha ilginç bir örnek var. Döner kesme makinesinde yapay…


Turnusol.org olarak her gün binlerce haberi toparlayıp okuyan ve ayrıştırıcı dil ya da yalan haberle ilgili şüpheli içerikleri tespit eden algoritmalarımız mevcut. Yakın zamanda başlayıp devam eden Azerbaycan-Ermenistan Karabağ Krizi ile ilgili Türkiye medyasında çıkan 5000 haberi sizleri için analiz ettik.

Öteden beri Türkçe köşe yazıları, haberler ve hatta Türkçe edebiyatta ayrımcı dille ilgili en bariz örnekler “Ermeni” kavramı etrafındadır. “Ermeni dölü”, “afedersiniz Ermeni” gibi ifadeler bir toplumun adının nasıl bu denli dönüşüme uğrayabileceğine dair örneklerdir. Bu dil sokaklarda kalmış gibi gözükse de örnekleri medyada halen görülebilir. Hrant Dink Vakfı tarafından düzenli olarak yayınlanan (medyada nefret söylemi)[https://hrantdink.org/tr/hdv-yayinlari] raporlarında sadece Ermeni’ler…

Turnusol.ORG

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store